Do czego zobowiązuje zawarcie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami? Jakie są rodzaje umów pośrednictwa?
Pośrednik w obrocie nieruchomościami świadczy swoje usługi, czyli zawodowo wykonuje czynności zmierzające do zawarcia przez inne osoby umów:
- nabycia lub zbycia praw do nieruchomości,
- nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- najmu lub dzierżawy nieruchomości,
- innych niż określone w pkt.1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części na podstawie umowy pośrednictwa.
Przez umowę pośrednictwa, pośrednik zobowiązuje się do podejmowania czynności celowo nakierowanych na zawarcie przez inne osoby (klientów pośrednika) umów, o których mowa w pkt.1-4 powyżej tj. oferowanie nieruchomości do sprzedaży, poszukiwanie dla klientów określonych nieruchomości, negocjowanie warunków zakupu, pozyskiwanie kandydatów na najemców, a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty umówionego wynagrodzenia, jeżeli w wyniku działań podjętych przez pośrednika dojdzie do zawarcia umowy.
Szereg czynności wiąże się z rzetelnym przekazaniem mieszkania po jego sprzedaży. Na szkoleniu oprócz umów w obrocie nieruchomościami omawiamy etapy oraz czynności związane z przekazaniem mieszkania.